Çoban Bıçakları

0

Dünya genelinde kabul görmüş bıçak kullanım alanları mevcuttur.
Bunlardan bir tanesi ve son yıllarda iyice popülerleşen Bushcraft dır.
Popülerleşmesinin altında yatan sebep ise insanların artık büyük şehirlerin hengamesinden sıkılıp kendilerini hobi ve spor amaçlı doğaya salması olarak özetleyebiliriz.

Bushcraft kelime anlamı olarak çalı ve zanaat kelimesinden türemiş olsa da yerli üreticilerimiz tarafından bu kelime bushcraft bıçağı olarak değil de
“Dağ Bayır Bıçağı” olarak nitelendirilmektedir.

Ülkemizde bir çok bıçak severin gerek kolleksiyonunda gerek hobi olarak araziye çıktığında severek ve keyifle kullandığı bir bıçak çeşidi olsa da dağ bayır , gece gündüz demeden çalışıp rızkının peşinde arazide hayatını idame ettiren insanlarımız vardır.
Çobanlar…

Çobanlık bilindiği üzere en eski mesleklerden biridir. Ayrıca Peygamber mesleğidir.
Yıllar önce köyde rahmetli dedemlerin komşusu Talip amcayla zaman zaman koyun gütmeye giderdim çakısıyla bize söğüt ağacından düdük yapardı. Yine çakısıyla kesip hazırladığı kuşburnu çayını unutabilmek ne mümkün.
Allah Rahmet Eğlesin.
Bağzı çobanların kendi sürüsü olsa da çoğunlukla diğer köylülerin hayvanlarına bakan çobanlar daha çoğunluktadır.
Çoban hayvana mal olarak değil, emanet bilinciyle bakar. Sürünün efendisi olduğu kadar sürüsündeki canlıların da yoldaşıdır.

Çobanların günümüzde imkaanları gelişmiş olsa da geleneksel açıdan bakıldığında
Bir değnek bir ufak çakı bi büyükçe bıçak bunu yanı sıra vefanın ve sadakatin timsali olan Anadolu çoban köpeğiyle dağ bayır dolaşır.

Çoban çakısı ile ufak tefek işlerini halleder.
Meyve sebzesini dilimler koyununun keçisinin ufak çaplı sağlık sorunlarını giderir.

Büyük bıçağıyla ise kendini ve sürüyü korur.
Yola devam edemeyecek kadar hastalanan hayvanı keser,avlandıysa deri yüzer,ateş yakmak için çalı çırpı keser,çakmak taşı ile ateş yakmak için kıvılcım çıkarıcı olarak kullanır,geceyi geçirecek ise büyükçe bir kütüğü bile yarabilir.

Çoban bıçakları genellikle karbon çeliğinden yapılmaktadır. Kolay bileylenmesi için aşırı sert olmaz. Kör bir bıçak doğada hayatta kalma adına kırık bir diş gibidir.
Ağız scandi olarak açılır. Scandi kelime anlamı olarak Scandinavian dan yani tabiri caizse dayı oğulları olan İskandinavlardan gelmektedir. Zaten bushcraft bıçağı olarak tüm dünyada rağbet gören de İskandinav ülkelerinin geleneksel bıçağı olan puuko dur.

Çoban çakıları model olarak neredeyse birbirinin kopyası olsa da Çoban bıçakları gerek kılıf gerek ağız yapısı ve sap malzemesi olarak her biri birbirinden farklı ve buram buram Anadolu kokar.

Ali Rıza YILMAZ

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın