Hititlerin Mekke’si Nerik mi?

3

SAMSUN-VEZİRKÖPRÜ-OYMAAĞAÇ-NERİK:

Tabletlerin üzerinde Hitit krallarının Nerik ile ilgili açıklamalarının yer aldığını aktaran Czichonverdiği demeç:

“Oymaağaç’ta hava tanrısına saygı gösterip, törenler yaptıkları ve adakta bulundukları yazıyor. Nerik küçük bir yerdi ancak Hititler için dini açıdan çok önemliydi. Taş bir tünel bulduk, 40 basamaktan oluşan tünel ana kaya içinde bir odaya doğru ilerliyor. Tünel sonunda bir oda olduğunu ve bu odada içme suyu havuzu olduğunu tahmin ediyoruz. Olası bir kuşatma durumunda burada yaşayanların içme suyu için bu tüneli kullandıklarını düşünüyoruz. Bunun dışında, burada Demir Çağı, Genç Roma ve Bizans dönemine ait kalıntılar da ortaya çıktı.”

http://arkeolojihaber.net/2014/12/13/hititlerin-dini-merkezi-nerik-konulu-konferans-duzenlendi/

Nerik: Hititlerde İbadet edilen yer toplanma yeri dinin merkezi manasını taşıyor.

Dokuz Dağlar, Maraşşantija Nehri ve Nerik Çeşmesi

“Nerik’in hava tanrısı, dokuz dağlardan gel, Maraşşantija nehrinden gel ve senin çok sevdiğin Nerik çeşmesinden çık!” Hititler MÖ 2. bin yılında çağdaşları olan Mısır, Babil, Mitanni ve Asur ülkeleri gibi güçlü bir imparatorluk kurdular. Hititlerin merkezi Kızılırmak yayı içindeydi (özellikle bugünkü Çorum ili). Ama Hititler için ülkenin kuzey bölümü, ilk çivi yazılı metinlerde de bahsedildiği gibi önemli bir rol oynamaktaydı. İlk Hitit kralı da sınırlarını Karadeniz’e kadar genişletmiştir. Yazılı kaynaklara göre kuzey bölgesinin en önemli Hitit şehirleri olan Nerik ve Zalpa, Hitit kültürünün gelişimi için önemli noktalardır. Büyük olasılıkla iki şehrin Hitit Döneminden önce, yani 2. binyılın ilk yarısında, bölgeler arası bir önemi vardı. Asur Koloni Çağına ait en eski kaynaklarda Kuzey Anadolu şehri Zalpa’nın adı geçmektedir. Zalpa tarihi ile ilgili daha fazla detay, özellikle Anitta metninden elde edilir. Bu metine göre Koloni Çağında Zalpa Hattuşa’dan daha önemlidir. Belki de o dönemde Hattuşa, Zalpa’ya bağlı bir şehirdir. Zalpa’nın yerini belirlemek için genellikle Hattuşa-Boğazköy’de bulunmuş bir tablet kullanılır. Bu tablette sepet içinde Maraşşantija’da (Kızılırmak) bırakılan çocuklardan bahsedilerek şöyle yazılır: “…ve nehir çocukları denize götürdü Zalpa ülkesine. Ama tanrılar çocukları denizden aldılar ve büyüttüler.” Bu metine göre Zalpa’nın Kızılırmak deltasına yakın bir yerde, yani bugünkü Bafra etrafında, bulunması gerekir. Bu nedenle bazı bilim adamları, İkiztepe’nin Zalpa olduğunu düşünürler. Fakat şimdiye kadar İkiztepe’nin Eski Hitit tabakalarında bu hipotezi güçlendiren çivi yazılı tabletlere henüz rastlanmamıştır. Nerik, Kuzey Anadolu’da yaşayan Hattilerin en önemli merkezlerinden biridir. Hitit İmparatorluğu’nda asimile olan Hattiler; kült, din, mitoloji ve idare konularında Hititleri olumlu bir şekilde etkilemişlerdir. Eski Hitit Döneminde yazılan Hitit kanunlarına göre sadece dört şehrin; yani Hattuşa, Nerik, Arinna ve Ziplanda’nın vergi ödemesi gerekmiyordu. Böyle bir imtiyaz Nerik’in önemini öne çıkarmaya yetiyor. Hem İlluyanka efsanesi hem de Purulliyaş şenliği, Hititlerin en önemli şenliklerindendi ve Nerik’te yapılırdı. Nerik’in panteonu, özellikle Nerik’in hava tanrısı – aynı zamanda kral Hattuşili III’ ün özel tanrısıydı – ve Hititlerin önemli tapınaklarından biri olan dahanga, Nerik’te bulunuyordu. MÖ 15. / 14. yüzyıllarda Kaşkaların Hititlere ait olan kuzey bölgeleri almalarına rağmen, Hititler, kendi inanışlarına devam etmişlerdir. Kaşkaların kim olduğu ve nerede yaşadığı hala bilinmemekle birlikte, yerleşme bölgelerinin Ordu, Amasya, Merzifon, Sinop arasında olduğu düşünülmektedir.  Doç. Dr. Rainer Maria CZICHON Prof. Dr. Jörg KLINGER Freie Universitat Berlin

http://aktuelarkeoloji.com.tr/nerik—zalpa

Hititlerin ibadet toplanma yeri olarak geçiyor. Hititlerin Mekkesi Nerik mi ?  haberleri de çıkmaya başlamadı…

Gönül Sultanı Oktan KELEŞ Hocam’ın

Bekke ve Mekke meselesi videosunu izlemeliyiz. Daha da önem kazandı. Allah razı olsun.

http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=5415

  1. Tarım ile uğraşıyorlar.Su kanalları ve suyu kutsal sayıyorlar.
  2. Savaşçı ve cesurlar. Hititler belgeseli. Savaş ve fetihlerin hüküm sürdüğü bir çağda, onlar zamanın en kudretli askeriydi. Orduları ezip geçen, imparatorluklar deviren güç. Anadolunun ilk büyük krallığını kuran bir hanedanlık.  Zamanının en gelişmiş bir hukuk sisteminin üzerine..
  3. Demiri kullanıyorlar; Balta,nacak kalıntıları çıkıyor. Bronz parçalar da mevcut.
  4. Dil yapısına bakacak olursak;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Taşlara yazılmış,kazınmış hiyeroglif ve çivi yazısı kullanılmış. Tamgalar simgeler kullanışmış.

http://www.nerik.de/oezet/

Yukarıdaki linkden Oymaağaç köyündeki Nerik kazı çalışmalarını inceleyebilirler.

 

  1. O dönemde en güçlü hukuk sistemi uygulanıyor. Adaleti sağlıyorlar.

http://aa.com.tr/tr/kultur-sanat/samsundaki-antik-kentin-kutsal-nerik-oldugu-kesinlesti/905846 Bu linkteki haberi okuyunca araştırınca ilgim artmaya başladı.

Yukarıdaki maddeler tanıdık geldi mi?

Son zamanlarda bu kalıntıların,kazıların gün yüzüne çıkması ayrı bir etken… Amacım ön bilgi amaçlı idi ,sizler daha çok bilgiye vakıf olduğunuzdan şüphem yoktur.

Önceleri bu tür  bilgilere hiç önem vermezdim. Ta ki Deruni Babamı  siz değerli kalperenleri tanıyana kadar …Hatam varsa affola  Selam ve dua ile…

Zafer YAVUZ
11/09/2017

Paylaş

Yazar Hakkında

3 yorum

Yorum Bırakın